Fan: DC; axial; 12VDC; 40x40x20mm; 15.2m3/h; 24.5dBA; ball bearing
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
EF40201B1-1000U-A99
Manufacturer: SUNON
Manufacturer code: EF40201B1-1000U-A99
Product downloads
Specification for Fan: DC; axial; 12VDC; 40x40x20mm; 15.2m3/h; 24.5dBA; ball bearing
| Supply voltage | 12V DC |
| Operating voltage | 6...13.8V DC |
| Operating temperature | -10...70°C |
| Enclosure material | thermoplastic |
| Flammability rating | UL94V-0 |
| Current rating | 55mA |
| Power consumption | 0.66W |
| Additional functions | Autorestart, protection against reverse connection of power supply |
| Rotational rate/speed | 7200rpm |
| Fan motor | brushless DC motor |
| Fan dimensions | 40x40x20mm |
| Kind of Bearing | ball bearing |
| Min. insulation resistance | 10MΩ |
| Impeller material | thermoplastic |
| Kind of fan | axial |
| Insulation class | A |
| Type of fan | DC |
| Noise level | 24.5dBA |