Fan: DC; axial; 12VDC; 45x45x10mm; 13.93m3/h; 29.3dBA; Len: 3m; 26AWG
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
EF45101S2-1000U-999
Manufacturer: SUNON
Manufacturer code: EF45101S2-1000U-999
Product downloads
Specification for Fan: DC; axial; 12VDC; 45x45x10mm; 13.93m3/h; 29.3dBA; Len: 3m; 26AWG
| Supply voltage | 12V DC |
| Operating temperature | -10...70°C |
| Enclosure material | thermoplastic |
| Flammability rating | UL94V-0 |
| Power consumption | 0.94W |
| Rotational rate/speed | 5000 (±10%)rpm |
| Fan motor | brushless DC motor |
| Fan dimensions | 45x45x10mm |
| Kind of Bearing | slide bearing |
| Min. insulation resistance | 10MΩ |
| Impeller material | thermoplastic |
| Kind of fan | axial |
| Insulation class | A |
| Type of fan | DC |
| Static pressure | 2.29mm H<sub>2</sub>O |
| Noise level | 29.3dBA |