ARM microcontroller; Flash: 32kB; RAM: 8kB; 32MHz; QFN32; -40÷85°C
Multiples:
1000.0
Minimum quantity:
1000.0
Product code:
EFM32G200F32G-E-QFN32R
Manufacturer: SILICON LABS
Manufacturer code: EFM32G200F32G-E-QFN32R
Product downloads
Specification for ARM microcontroller; Flash: 32kB; RAM: 8kB; 32MHz; QFN32; -40÷85°C
| Mounting | SMD |
| Supply voltage | 1.98...3.8V DC |
| Case | QFN32 |
| Number of inputs/outputs | 24 |
| Type of integrated circuit | ARM microcontroller |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Interface | I2C, I2S, IrDA, Smart Card, SPI, USART |
| Series | Gecko |
| Kind of architecture | Cortex M3 |
| Additional functions | LCD controller |
| Clock frequency | 32MHz |
| Number of 32bit timers | 0 |
| Number of 16bit timers | 3 |
| Number of PWM channels | 3 |
| Number of 12bit A/D converters | 1 |
| Number of 12bit D/A converters | 1 |
| Number of comparators | 2 |