ARM microcontroller; Flash: 2048kB; RAM: 512kB; 72MHz; QFP100
Multiples:
90.0
Minimum quantity:
90.0
Product code:
EFM32GG11B420F2048GQ100-B
Manufacturer: SILICON LABS
Manufacturer code: EFM32GG11B420F2048GQ100-B
Product downloads
Specification for ARM microcontroller; Flash: 2048kB; RAM: 512kB; 72MHz; QFP100
| Mounting | SMD |
| Supply voltage | 1.8...3.8V DC |
| Case | QFP100 |
| Number of inputs/outputs | 83 |
| Type of integrated circuit | ARM microcontroller |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Interface | SPI, CAN x2, Ethernet, I2C x3, I2S, IrDA, LIN, MII, MMC, RMII, SD, SDIO 3.0, Smart Card, UART, USB, USB device, USB Host |
| Series | Giant Gecko |
| Ciphering | AES, AES128, AES256, ECC, SHA, SHA-256 |
| Kind of architecture | Cortex M4 |
| Additional functions | LCD controller |
| Clock frequency | 72MHz |
| Number of 16bit timers | 11 |
| Number of PWM channels | 4 |
| Number of 12bit A/D converters | 2 |
| Number of 12bit D/A converters | 2 |
| Number of comparators | 4 |