ARM microcontroller; Flash: 1024kB; RAM: 192kB; 72MHz; QFP64; PWM: 4
Multiples:
160.0
Minimum quantity:
160.0
Product code:
EFM32GG12B110F1024GQ64-A
Manufacturer: SILICON LABS
Manufacturer code: EFM32GG12B110F1024GQ64-A
Product downloads
Specification for ARM microcontroller; Flash: 1024kB; RAM: 192kB; 72MHz; QFP64; PWM: 4
| Mounting | SMD |
| Supply voltage | 1.8...3.8V DC |
| Case | QFP64 |
| Number of inputs/outputs | 53 |
| Type of integrated circuit | ARM microcontroller |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Interface | SPI, CAN x2, Ethernet, I2C x3, I2S, IrDA, LIN, MII, MMC, RMII, SD, SDIO 3.0, Smart Card, UART |
| Series | Giant Gecko |
| Ciphering | AES, AES128, AES256, ECC, SHA, SHA-256 |
| Kind of architecture | Cortex M4 |
| Clock frequency | 72MHz |
| Number of 16bit timers | 6 |
| Number of PWM channels | 4 |
| Number of 12bit A/D converters | 2 |
| Number of 12bit D/A converters | 2 |
| Number of comparators | 3 |