ARM microcontroller; Flash: 128kB; RAM: 32kB; 48MHz; QFN64; PWM: 4
Multiples:
260.0
Minimum quantity:
260.0
Product code:
EFM32LG230F128G-E-QFN64
Manufacturer: SILICON LABS
Manufacturer code: EFM32LG230F128G-E-QFN64
Product downloads
Specification for ARM microcontroller; Flash: 128kB; RAM: 32kB; 48MHz; QFN64; PWM: 4
| Mounting | SMD |
| Supply voltage | 1.98...3.8V DC |
| Case | QFN64 |
| Number of inputs/outputs | 56 |
| Type of integrated circuit | ARM microcontroller |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Interface | I2C, I2S, IrDA, Smart Card, SPI, UART |
| Series | Leopard Gecko |
| Ciphering | AES |
| Kind of architecture | Cortex M3 |
| Clock frequency | 48MHz |
| Number of 16bit timers | 2 |
| Number of PWM channels | 4 |
| Number of 12bit A/D converters | 1 |
| Number of 12bit D/A converters | 1 |
| Number of comparators | 2 |