ARM microcontroller; Flash: 128kB; RAM: 32kB; 4E-05MHz; QFN32
Multiples:
490.0
Minimum quantity:
490.0
Product code:
EFM32PG1B100F128GM32-C0
Manufacturer: SILICON LABS
Manufacturer code: EFM32PG1B100F128GM32-C0
Product downloads
Specification for ARM microcontroller; Flash: 128kB; RAM: 32kB; 4E-05MHz; QFN32
| Mounting | SMD |
| Supply voltage | 1.85...3.8V DC |
| Case | QFN32 |
| Number of inputs/outputs | 24 |
| Type of integrated circuit | ARM microcontroller |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Interface | I2C x2, I2S, IrDA, LIN, Smart Card, SPI, UART |
| Series | Pearl Gecko |
| Ciphering | AES, AES128, AES256, ECC, SHA, SHA-256 |
| Kind of architecture | Cortex M4 |
| Clock frequency | 4E-05MHz |
| Number of 32bit timers | 2 |
| Number of 16bit timers | 2 |
| Number of PWM channels | 3 |
| Number of 12bit A/D converters | 1 |
| Number of comparators | 2 |