ARM microcontroller; Flash: 128kB; RAM: 32kB; 48MHz; QFP80; PWM: 3
Multiples:
1000.0
Minimum quantity:
1000.0
Product code:
EFM32TG11B520F128GQ80-BR
Manufacturer: SILICON LABS
Manufacturer code: EFM32TG11B520F128GQ80-BR
Product downloads
Specification for ARM microcontroller; Flash: 128kB; RAM: 32kB; 48MHz; QFP80; PWM: 3
| Mounting | SMD |
| Supply voltage | 1.8...3.8V DC |
| Case | QFP80 |
| Number of inputs/outputs | 63 |
| Type of integrated circuit | ARM microcontroller |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Interface | CAN, I2C x2, SPI x4, UART, USART |
| Series | Tiny Gecko |
| Ciphering | AES128, AES256 |
| Kind of architecture | Cortex M0+ |
| Additional functions | DC/DC converter, LCD controller |
| Clock frequency | 48MHz |
| Number of 32bit timers | 2 |
| Number of 16bit timers | 2 |
| Number of PWM channels | 3 |
| Number of 12bit A/D converters | 1 |
| Number of 12bit D/A converters | 2 |
| Number of comparators | 2 |