ARM microcontroller; Flash: 256kB; RAM: 32kB; 48MHz; QFP64; PWM: 4
Multiples:
160.0
Minimum quantity:
160.0
Product code:
EFM32WG332F256-QFP64T
Manufacturer: SILICON LABS
Manufacturer code: EFM32WG332F256-QFP64T
Product downloads
Specification for ARM microcontroller; Flash: 256kB; RAM: 32kB; 48MHz; QFP64; PWM: 4
| Mounting | SMD |
| Supply voltage | 1.98...3.8V DC |
| Case | QFP64 |
| Number of inputs/outputs | 50 |
| Type of integrated circuit | ARM microcontroller |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Interface | I2C, I2S, IrDA, Smart Card, SPI, UART, USB, USB Host, USB OTG |
| Series | Wonder Gecko |
| Ciphering | AES |
| Kind of architecture | Cortex M4 |
| Clock frequency | 48MHz |
| Number of 16bit timers | 5 |
| Number of PWM channels | 4 |
| Number of 12bit A/D converters | 1 |
| Number of 12bit D/A converters | 1 |
| Number of comparators | 1 |