ARM microcontroller; Flash: 8kB; RAM: 2kB; 24MHz; QFN32; -40÷85°C
Multiples:
1000.0
Minimum quantity:
1000.0
Product code:
EFM32ZG210F8-QFN32
Manufacturer: SILICON LABS
Manufacturer code: EFM32ZG210F8-QFN32
Product downloads
Specification for ARM microcontroller; Flash: 8kB; RAM: 2kB; 24MHz; QFN32; -40÷85°C
| Mounting | SMD |
| Supply voltage | 1.98...3.8V DC |
| Case | QFN32 |
| Number of inputs/outputs | 24 |
| Type of integrated circuit | ARM microcontroller |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Interface | I2C, I2S, SPI, UART x2, USART |
| Series | Zero Gecko |
| Ciphering | AES128 |
| Kind of architecture | Cortex M0+ |
| Clock frequency | 24MHz |
| Number of 16bit timers | 2 |
| Number of PWM channels | 2 |
| Number of 12bit A/D converters | 1 |
| Number of comparators | 1 |