Power supply: UPS; 440x728x88mm; 2.7kW; 3kVA; 30.6kg; 9000mAh; RACK
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
EG-UPSO-RACK-3000
Manufacturer: GEMBIRD
Manufacturer code: EG-UPSO-RACK-3000
Product downloads
Specification for Power supply: UPS; 440x728x88mm; 2.7kW; 3kVA; 30.6kg; 9000mAh; RACK
| Supply voltage | 230V |
| Operating temperature | 0...40°C |
| Kind of connector | D-Sub 9pin female |
| Protection | anti-overload, anti-overvoltage, discharge below, overcharging protection, short circuit protection |
| Interface | RS232 |
| Type of power supply | UPS |
| Capacity | 9Ah |
| Frequency | 50...60Hz |
| Output voltage | 220V |
| Number of rechargeable batteries | 6 |
| Output voltage frequency | 50...60Hz |
| Rechargeable battery voltage | 12V |
| Power VA | 3kVA |