Switch: slide
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
EG1201
Manufacturer: E-SWITCH
Manufacturer code: EG1201
Product downloads
Specification for Switch: slide
| Mounting | on panel |
| Operating temperature | -20...70°C |
| Type of switch | slide |
| Contact plating | silver plated |
| Number of positions | 2 |
| Leads | for soldering |
| Contact material | copper |
| Max. contact resistance: | 20mΩ |
| Terminal pitch | 3mm |
| Mechanical durability | 10000cycles |
| Contacts configuration | SPDT |
| DC contacts rating @R | 0.2A / 30V DC |
| Switching method | BBM (non-shorting), ON-ON |
| Stable positions number | 2 |
| Operating Force | 1.96N |