Switch: slide; Pos: 2; SPDT; 0.3A/6VDC; ON-ON; Mounting: THT; 20mΩ
Multiples:
1000.0
Minimum quantity:
1000.0
Product code:
EG1270
Manufacturer: E-SWITCH
Manufacturer code: EG1270
Product downloads
Specification for Switch: slide; Pos: 2; SPDT; 0.3A/6VDC; ON-ON; Mounting: THT; 20mΩ
| Mounting | THT |
| Operating temperature | -20...70°C |
| Type of switch | slide |
| Contact plating | silver plated |
| Number of positions | 2 |
| Leads | angled, for PCB |
| Contact material | copper |
| Max. contact resistance: | 20mΩ |
| Terminal pitch | 2.5mm |
| Body dimensions | 8.5x3.5x3.5mm |
| Mechanical durability | 10000cycles |
| Contacts configuration | SPDT |
| DC contacts rating @R | 0.3A / 6V DC |
| Switching method | ON-ON |
| Stable positions number | 2 |
| Operating Force | 1.96N |