Switch: slide; Pos: 2; DPDT; 0.3A/30VDC; BBM (non-shorting),ON-ON
Multiples:
1200.0
Minimum quantity:
1200.0
Product code:
EG2201
Manufacturer: E-SWITCH
Manufacturer code: EG2201
Product downloads
Specification for Switch: slide; Pos: 2; DPDT; 0.3A/30VDC; BBM (non-shorting),ON-ON
| Mounting | THT |
| Operating temperature | -20...70°C |
| Type of switch | slide |
| Contact plating | silver plated |
| Number of positions | 2 |
| Leads | for PCB |
| Row pitch | 2.5mm |
| Contact material | copper |
| Max. contact resistance: | 20mΩ |
| Terminal pitch | 4mm |
| Mechanical durability | 10000cycles |
| Contacts configuration | DPDT |
| DC contacts rating @R | 0.3A / 30V DC |
| Switching method | ON-ON, BBM (non-shorting) |
| Stable positions number | 2 |