Switch: slide; Pos: 2; DPDT; 0.2A/30VDC; ON-ON; THT; -20÷70°C; EG
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
EG2208A
Manufacturer: E-SWITCH
Manufacturer code: EG2208A
Product downloads
Specification for Switch: slide; Pos: 2; DPDT; 0.2A/30VDC; ON-ON; THT; -20÷70°C; EG
| Mounting | THT |
| Operating temperature | -20...70°C |
| Type of switch | slide |
| Contact plating | silver plated |
| Number of positions | 2 |
| Leads | angled, for PCB |
| Row pitch | 2.5mm |
| Contact material | copper |
| Max. contact resistance: | 20mΩ |
| Terminal pitch | 2mm |
| Mechanical durability | 10000cycles |
| Contacts configuration | DPDT |
| DC contacts rating @R | 0.2A / 30V DC |
| Switching method | ON-ON |
| Stable positions number | 2 |