Switch: slide; Pos: 2; 4PDT; BBM (non-shorting),ON-ON; THT; EG
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
EG4208A
Manufacturer: E-SWITCH
Manufacturer code: EG4208A
Product downloads
Specification for Switch: slide; Pos: 2; 4PDT; BBM (non-shorting),ON-ON; THT; EG
| Mounting | THT |
| Operating temperature | -20...70°C |
| Type of switch | slide |
| Contact plating | silver plated |
| Number of positions | 2 |
| Leads | angled, for PCB |
| Row pitch | 2.5mm |
| Contact material | copper |
| Terminal pitch | 2mm |
| Mechanical durability | 10000cycles |
| Contacts configuration | 4PDT |
| Switching method | BBM (non-shorting), ON-ON |
| Stable positions number | 2 |