Silicone encapsulating compound; transparent; 2kg; -55÷200°C
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
EGEL3000
Manufacturer: ACC Silicones
Manufacturer code: EGEL3000
Product downloads
Specification for Silicone encapsulating compound; transparent; 2kg; -55÷200°C
| Operating temperature | -55...200°C |
| Colour | transparent |
| Application | sealing and tightening |
| Thermal conductivity | 180mW/mK |
| Dielectric strength | 18.5kV/mm |
| Mix ratio | 1:1 |
| Agent features | flexible down to -55°C, two-component, very low viscosity |
| Net weight | 2kg |
| Type of chemical agent | silicone encapsulating compound |
| Appearance | gel |
| Bonding time | 60min |
| Resistivity | 20TΩm |