Diode: rectifying; SMD; 150V; 1A; 50ns; SMA; reel,tape
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
EGF1C
Manufacturer: ONSEMI
Manufacturer code: EGF1C
Specification for Diode: rectifying; SMD; 150V; 1A; 50ns; SMA; reel,tape
| Mounting | SMD |
| Case | SMA |
| Kind of package | reel, tape |
| Semiconductor structure | single diode |
| Max. off-state voltage | 150V |
| Load current | 1A |
| Max. forward voltage | 1V |
| Reverse recovery time | 50ns |
| Type of diode | rectifying |