Diode: rectifying; SMD; 200V; 1A; 50ns; Package: reel,tape; SMA; 2W
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
EGF1D-1
Manufacturer: ONSEMI
Manufacturer code: EGF1D
Specification for Diode: rectifying; SMD; 200V; 1A; 50ns; Package: reel,tape; SMA; 2W
| Mounting | SMD |
| Case | SMA |
| Kind of package | reel, tape |
| Semiconductor structure | single diode |
| Max. off-state voltage | 200V |
| Max. forward impulse current | 30A |
| Load current | 1A |
| Max. forward voltage | 1V |
| Power dissipation | 2W |
| Reverse recovery time | 50ns |
| Type of diode | rectifying |
| Capacitance | 15pF |