Bearing: joint; with flange; Øout: 34.8÷35.6mm; Øint: 20mm; igubal®
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
EGFM-20 T
Manufacturer: igus
Manufacturer code: EGFM-20 T
Product downloads
Specification for Bearing: joint; with flange; Øout: 34.8÷35.6mm; Øint: 20mm; igubal®
| Operating temperature | -30...80°C |
| Enclosure material | igumid G |
| Material | iglidur® W300 |
| Version | with flange |
| Height | 16mm |
| Internal diameter | 20mm |
| Outside diameter | 34.8...35.6mm |
| Static load | 400...4500N |
| Mechanical elements features | lubricant-free |
| Type of bearing | joint |