Diode: rectifying
Multiples:
25.0
Minimum quantity:
25.0
Product code:
EGL1GR13
Manufacturer: DIOTEC SEMICONDUCTOR
Manufacturer code: EGL1GR13
Product downloads
Specification for Diode: rectifying
| Mounting | SMD |
| Kind of package | reel, tape |
| Semiconductor structure | single diode |
| Max. off-state voltage | 400V |
| Max. load current | 8A |
| Features of semiconductor devices | superfast switching |
| Max. forward impulse current | 25A |
| Load current | 1A |
| Max. forward voltage | 1.35V |
| Reverse recovery time | 50ns |
| Type of diode | rectifying |
| Leakage current | 5µA |