Bearing: spherical; Øout: 35mm; Øint: 20mm; iglidur® W300; -30÷80°C
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
EGLM-20-LC
Manufacturer: igus
Manufacturer code: EGLM-20-LC
Product downloads
Specification for Bearing: spherical; Øout: 35mm; Øint: 20mm; iglidur® W300; -30÷80°C
| Operating temperature | -30...80°C |
| Enclosure material | igumid G |
| Material | iglidur® W300 |
| Height | 16mm |
| Internal diameter | 20mm |
| Outside diameter | 35mm |
| Static load | 1400...9000N |
| Mechanical elements features | lubricant-free |
| Type of bearing | spherical |
| Swing angle | 18° |