Bearing: spherical; Øout: 47mm; Øint: 30mm; iglidur® W300; -30÷80°C
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
EGLM-30
Manufacturer: igus
Manufacturer code: EGLM-30
Product downloads
Specification for Bearing: spherical; Øout: 47mm; Øint: 30mm; iglidur® W300; -30÷80°C
| Operating temperature | -30...80°C |
| Enclosure material | igumid G |
| Material | iglidur® W300 |
| Height | 22mm |
| Internal diameter | 30mm |
| Outside diameter | 47mm |
| Static load | 4000...17000N |
| Mechanical elements features | lubricant-free |
| Type of bearing | spherical |
| Swing angle | 13° |