Bearing: spherical; Øout: 62mm; Øint: 40mm; iglidur® W300; -30÷80°C
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
EGLM-40
Manufacturer: igus
Manufacturer code: EGLM-40
Product downloads
Specification for Bearing: spherical; Øout: 62mm; Øint: 40mm; iglidur® W300; -30÷80°C
| Operating temperature | -30...80°C |
| Enclosure material | igumid G |
| Material | iglidur® W300 |
| Height | 28mm |
| Internal diameter | 40mm |
| Outside diameter | 62mm |
| Static load | 2500...22500N |
| Mechanical elements features | lubricant-free |
| Type of bearing | spherical |
| Swing angle | 15° |