Diode: rectifying; THT; 100V; 1A; tape; Ifsm: 30A; DO41; Ufmax: 0.95V
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
EGP10B
Manufacturer: LUGUANG ELECTRONIC
Manufacturer code: EGP10B
Product downloads
Specification for Diode: rectifying; THT; 100V; 1A; tape; Ifsm: 30A; DO41; Ufmax: 0.95V
| Mounting | THT |
| Case | DO41 |
| Kind of package | tape |
| Semiconductor structure | single diode |
| Max. off-state voltage | 100V |
| Max. forward impulse current | 30A |
| Load current | 1A |
| Max. forward voltage | 950mV |
| Type of diode | rectifying |