Diode: rectifying; THT; 800V; 1A; reel,tape; DO41; 75ns
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
EGP10K
Manufacturer: ONSEMI
Manufacturer code: EGP10K
Specification for Diode: rectifying; THT; 800V; 1A; reel,tape; DO41; 75ns
| Mounting | THT |
| Case | DO41 |
| Kind of package | reel, tape |
| Semiconductor structure | single diode |
| Max. off-state voltage | 800V |
| Max. forward impulse current | 30A |
| Load current | 1A |
| Reverse recovery time | 75ns |
| Type of diode | rectifying |