Diode: rectifying; THT; 200V; 2A; Ammo Pack; Ifsm: 75A; DO15; 50ns
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
EGP20D-E3/73
Manufacturer: VISHAY
Manufacturer code: EGP20D-E3/73
Product downloads
Specification for Diode: rectifying; THT; 200V; 2A; Ammo Pack; Ifsm: 75A; DO15; 50ns
| Mounting | THT |
| Case | DO15 |
| Kind of package | Ammo Pack |
| Semiconductor structure | single diode |
| Max. off-state voltage | 200V |
| Features of semiconductor devices | glass passivated |
| Max. forward impulse current | 75A |
| Load current | 2A |
| Max. forward voltage | 950mV |
| Reverse recovery time | 50ns |
| Type of diode | rectifying |
| Capacitance | 70pF |