Diode: rectifying; THT; 600V; 3A; reel,tape; DO201AD; 75ns
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
EGP30J
Manufacturer: ONSEMI
Manufacturer code: EGP30J
Specification for Diode: rectifying; THT; 600V; 3A; reel,tape; DO201AD; 75ns
| Mounting | THT |
| Case | DO201AD |
| Kind of package | reel, tape |
| Semiconductor structure | single diode |
| Max. off-state voltage | 600V |
| Max. forward impulse current | 125A |
| Load current | 3A |
| Reverse recovery time | 75ns |
| Type of diode | rectifying |