Diode: rectifying; THT; 50V; 5A; Package: reel,tape; GP20; 50ns
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
EGP50A-E3/54
Manufacturer: VISHAY
Manufacturer code: EGP50A-E3/54
Product downloads
Specification for Diode: rectifying; THT; 50V; 5A; Package: reel,tape; GP20; 50ns
| Mounting | THT |
| Case | GP20 |
| Kind of package | reel, tape |
| Semiconductor structure | single diode |
| Max. off-state voltage | 50V |
| Features of semiconductor devices | glass passivated, ultrafast switching |
| Max. forward impulse current | 150A |
| Load current | 5A |
| Max. forward voltage | 950mV |
| Reverse recovery time | 50ns |
| Type of diode | rectifying |