Diode: rectifying
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
3.0
Product code:
EGP50G TR
Manufacturer: FAGOR
Manufacturer code: EGP50G TR
Product downloads
Specification for Diode: rectifying
| Mounting | THT |
| Case | DO201AD |
| Semiconductor structure | single diode |
| Max. off-state voltage | 400V |
| Max. forward impulse current | 150A |
| Load current | 5A |
| Max. forward voltage | 1.25V |
| Reverse recovery time | 50ns |
| Type of diode | rectifying |
| Leakage current | 50µA |
| Capacitance | 100pF |