Diode: rectifying; THT; 400V; 5A; DO201AD; 50ns; Ifsm: 150A
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
EGP51G-E3/C
Manufacturer: VISHAY
Manufacturer code: EGP51G-E3/C
Product downloads
Specification for Diode: rectifying; THT; 400V; 5A; DO201AD; 50ns; Ifsm: 150A
| Mounting | THT |
| Case | DO201AD |
| Semiconductor structure | single diode |
| Max. off-state voltage | 400V |
| Features of semiconductor devices | glass passivated, ultrafast switching |
| Max. forward impulse current | 150A |
| Load current | 5A |
| Max. forward voltage | 1.25V |
| Reverse recovery time | 50ns |
| Type of diode | rectifying |
| Quantity in package | 1400pcs. |