Bearing: double joint; Øout: 30mm; Øint: 10mm; iglidur® W300; H: 9mm
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
EGZM-10-60
Manufacturer: igus
Manufacturer code: EGZM-10-60
Product downloads
Specification for Bearing: double joint; Øout: 30mm; Øint: 10mm; iglidur® W300; H: 9mm
| Operating temperature | -30...80°C |
| Enclosure material | igumid G |
| Material | iglidur® W300 |
| Height | 9mm |
| Mounting holes pitch | 60mm |
| Internal diameter | 10mm |
| Outside diameter | 30mm |
| Mechanical rotation angle | 25° |
| Mechanical elements features | lubricant-free |
| Type of bearing | double joint |