Microswitch SNAP ACTION; without lever; SPDT; 0.05A/30VDC; Pos: 2
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
EJF1311000
Manufacturer: ECE
Manufacturer code: EJF1311000
Product downloads
Specification for Microswitch SNAP ACTION; without lever; SPDT; 0.05A/30VDC; Pos: 2
| Operating temperature | -25...85°C |
| Type of switch | microswitch SNAP ACTION |
| Switches features | without lever |
| Number of positions | 2 |
| Leads | for PCB |
| Max. contact resistance: | 100mΩ |
| Body dimensions | 12.8x5.8x6.5mm |
| Contacts configuration | SPDT |
| DC contacts rating @R | 0.05A / 30V DC |
| Switching method | ON-(ON) |
| Stable positions number | 1 |
| Operating Force | 0.74N |