Microswitch SNAP ACTION; with lever (with roller); SPDT; Pos: 2
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
EJF2331000
Manufacturer: ECE
Manufacturer code: EJF2331000
Product downloads
Specification for Microswitch SNAP ACTION; with lever (with roller); SPDT; Pos: 2
| Operating temperature | -25...85°C |
| Type of switch | microswitch SNAP ACTION |
| Switches features | with lever (with roller) |
| Number of positions | 2 |
| Leads | for PCB |
| Max. contact resistance: | 100mΩ |
| Body dimensions | 12.8x5.8x6.5mm |
| Contacts configuration | SPDT |
| DC contacts rating @R | 0.05A / 30V DC |
| Switching method | ON-(ON) |
| Stable positions number | 1 |
| Operating Force | 390mN |