Industrial module: media converter; ETHERNET/single-mode fiber
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
EKI-2541S-BE
Manufacturer: ADVANTECH
Manufacturer code: EKI-2541S-BE
Product downloads
Specification for Industrial module: media converter; ETHERNET/single-mode fiber
| Mounting | for DIN rail mounting |
| Supply voltage | 12...48V DC |
| Operating temperature | -10...60°C |
| IP rating | IP30 |
| Enclosure material | metal |
| Interface | Ethernet |
| Body dimensions | 37x140x95mm |
| Kind of module | ETHERNET / single-mode fiber |
| Transmission rate | 10Mbps, 100Mbps |
| Number of ports | 2 |