Diode: Schottky rectifying; SiC; THT; 1.2kV; 50A; TO247-2; Ir: 100A
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
EL-SAB050120JA
Manufacturer: EVERLIGHT
Manufacturer code: EL-SAB050120JA
Product downloads
Specification for Diode: Schottky rectifying; SiC; THT; 1.2kV; 50A; TO247-2; Ir: 100A
| Mounting | THT |
| Case | TO247-2 |
| Kind of package | tube |
| Semiconductor structure | single diode |
| Max. off-state voltage | 1.2kV |
| Technology | SiC |
| Max. forward impulse current | 225A |
| Load current | 50A |
| Max. forward voltage | 1.8V |
| Type of diode | Schottky rectifying |