Diode: Schottky rectifying; SiC; THT; 650V; 10A; TO220-2; Ir: 8uA
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
EL-SAF01065JA
Manufacturer: EVERLIGHT
Manufacturer code: EL-SAF01065JA
Product downloads
Specification for Diode: Schottky rectifying; SiC; THT; 650V; 10A; TO220-2; Ir: 8uA
| Mounting | THT |
| Case | TO220-2 |
| Kind of package | tube |
| Semiconductor structure | single diode |
| Max. off-state voltage | 650V |
| Technology | SiC |
| Max. forward impulse current | 72A |
| Load current | 10A |
| Max. forward voltage | 1.6V |
| Type of diode | Schottky rectifying |
| Leakage current | 8µA |