Data logger; temperature; Power supply: 1 battery 3,6V LS14250
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
EL-USB-1 CAL-T
Manufacturer: LASCAR
Manufacturer code: EL-USB-1 CAL-T
Product downloads
Specification for Data logger; temperature; Power supply: 1 battery 3,6V LS14250
| IP rating | IP67 |
| Interface | USB |
| Body dimensions | 99x25x23mm |
| Temperature measuring range | -35...80°C |
| Kind of output connector | USB A plug |
| Measuring instrument features | in case of battery discharge the logged data ae stored in the logger memory, measurements are shown in the form of graph on PC screen, settable MIN/MAX alarm thresholds |
| Measuring unit | °C, °F |
| Standard equipment | manufacturer's calibration certificate |
| Type of meter | data logger |
| Measurement | temperature |
| Weight without batteries | 31g |