Logger: temperature; LCD; -40÷125°C; Interface: USB; EasyLog
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
EL-USB-TP-LCD
Manufacturer: LASCAR
Manufacturer code: EL-USB-TP-LCD
Product downloads
Specification for Logger: temperature; LCD; -40÷125°C; Interface: USB; EasyLog
| Interface | USB |
| Cable length | 1m |
| Dimensions | 135x24x21mm |
| Temperature measuring range | -40...125°C |
| Kind of display used | LCD |
| Measuring instrument features | 2 LED status indicator, long operating time up to 2 years (at 1-minute measurement interval), MIN/MAX function |
| Standard equipment | mounting holder, temperature probe |
| Type of meter | data logger |
| Measurement | temperature |