Relay: solid state; Ucntrl: 10÷14VDC; 5A; 24÷280VAC; -30÷80°C; IP00
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
EL240A5-12
Manufacturer: CRYDOM
Manufacturer code: EL240A5-12
Product downloads
Specification for Relay: solid state; Ucntrl: 10÷14VDC; 5A; 24÷280VAC; -30÷80°C; IP00
| Max. operating current | 5A |
| Operating temperature | -30...80°C |
| IP rating | IP00 |
| Switched voltage | 24...280V AC |
| Indication | LED |
| Switching method | zero voltage switching |
| Relay variant | 1-phase |
| Type of relay | solid state |