Power supply: laboratory; Channels: 1; 0÷30VDC; 0÷2A; Plug: EU,UK
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
EL302R
Manufacturer: AIM-TTI
Manufacturer code: EL302R
Product downloads
Specification for Power supply: laboratory; Channels: 1; 0÷30VDC; 0÷2A; Plug: EU,UK
| Output current | 0...2A |
| Supply voltage | 100...240V AC |
| Number of channels | 1 |
| Dimensions | 140x160x195mm |
| Output voltage | 0...30V DC |
| Kind of display used | 2x LED |
| Kind of power supply | linear, single-channel |
| Output voltage resolution | 10mV |
| Output current resolution | 1mA |