IC: driver; low-side,MOSFET gate driver; SO8; -2÷2A; Channels: 2
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
EL7212CSZ
Manufacturer: RENESAS
Manufacturer code: EL7212CSZ
Product downloads
Specification for IC: driver; low-side,MOSFET gate driver; SO8; -2÷2A; Channels: 2
| Output current | -2...2A |
| Mounting | SMD |
| Supply voltage | 4.5...15V DC |
| Case | SO8 |
| Type of integrated circuit | driver |
| Operating temperature | -40...125°C |
| Kind of package | tube |
| Number of channels | 2 |
| Number of pins | 8 |
| Kind of output | inverting |
| Kind of integrated circuit | low-side, MOSFET gate driver |
| Impulse rise time | 20ns |
| Pulse fall time | 20ns |
| Max operating temperature | 85°C |