Tape: electrical insulating; W: 19mm; L: 18m; D: 0.18mm; black; 260%
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
ELECTRIX 200 PREMIUM
Manufacturer: ANTICOR
Manufacturer code: ELECTRIX 200 PREMIUM
Product downloads
Specification for Tape: electrical insulating; W: 19mm; L: 18m; D: 0.18mm; black; 260%
| Operating temperature | -18...105°C |
| Colour | black |
| Resistance to | most of alkalis, most of dissolvents, most of oils, UV rays, water immersion |
| Width | 19mm |
| Length | 18m |
| Thickness | 180µm |
| Tape application | bundling, electrical insulation |
| Type of tape | electrical insulating |
| Tape material | PVC film |
| Kind of adhesive | synthetic rubber |
| Tape features | self-extinguishing |
| Adhesion to steel | 2.2N/cm |
| Elongation at rupture | 260% |
| Tensile strength | 33N/cm |