Tape: electrical insulating; W: 19mm; L: 20m; D: 0.19mm; red; 380%
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
ELECTRIX 202 SUPERFLEX-2
Manufacturer: ANTICOR
Manufacturer code: ELECTRIX 202 SUPERFLEX
Product downloads
Specification for Tape: electrical insulating; W: 19mm; L: 20m; D: 0.19mm; red; 380%
| Operating temperature | -10...85°C |
| Colour | red |
| Resistance to | most of solvents |
| Width | 19mm |
| Length | 20m |
| Thickness | 0.19mm |
| Dielectric strength | 49kV/mm |
| Tape application | bundling, repairs, electrical insulation |
| Type of tape | electrical insulating |
| Tape material | PVC film |
| Kind of adhesive | synthetic rubber |
| Adhesion to steel | 1.6N/cm |
| Elongation at rupture | 380% |
| Tensile strength | 34N/cm |