Power supply: switched-mode; LED; 100.1W; 143÷286VDC; 175÷350mA
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
ELG-100-C350A-3Y
Manufacturer: MEAN WELL
Manufacturer code: ELG-100-C350A-3Y
Product downloads
Specification for Power supply: switched-mode; LED; 100.1W; 143÷286VDC; 175÷350mA
| Output current | 175...350mA |
| Supply voltage | 100...305V AC, 142...431V DC |
| Operating temperature | -40...90°C |
| IP rating | IP65 |
| Protection | overheating, anti-overvoltage, short circuit protection |
| Type of power supply | switched-mode |
| Series | ELG-C |
| Application | LED |
| Body dimensions | 199x63x35.5mm |
| Output voltage | 143...286V DC |
| Additional functions | active PFC, adjustable output current level |
| Efficiency | 92% |
| Number of outputs | 1 |