Power supply: switched-mode; LED; 134.4W; 42VDC; 3.57A; 100÷305VAC
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
ELG-150-42BE
Manufacturer: MEAN WELL
Manufacturer code: ELG-150-42BE
Product downloads
Specification for Power supply: switched-mode; LED; 134.4W; 42VDC; 3.57A; 100÷305VAC
| Output current | 3.57A |
| Supply voltage | 100...305V AC, 142...431V DC |
| Power | 134.4W |
| Operating temperature | -40...90°C |
| IP rating | IP67 |
| Protection | overheating, anti-overload, anti-overvoltage, short circuit protection |
| Type of power supply | switched-mode |
| Series | ELG-150 |
| Application | LED |
| Body dimensions | 219x63x35.5mm |
| Output voltage | 42V DC |
| Additional functions | active PFC, auxiliary output 15V DC, dimming function 0-10V DC, PWM controlled dimming function, resistance dimming function |
| Efficiency | 88% |
| Number of outputs | 2 |
| Electrical connection | wires |