Power supply: switched-mode; LED; 150.2W; 48VDC; 3.13A; 100÷305VAC
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
ELG-150-48D2
Manufacturer: MEAN WELL
Manufacturer code: ELG-150-48D2
Product downloads
Specification for Power supply: switched-mode; LED; 150.2W; 48VDC; 3.13A; 100÷305VAC
| Output current | 3.13A |
| Supply voltage | 100...305V AC, 142...431V DC |
| Power | 150.2W |
| Operating temperature | -40...90°C |
| IP rating | IP67 |
| Protection | overheating, anti-overload, anti-overvoltage, short circuit protection |
| Type of power supply | switched-mode |
| Series | ELG-150 |
| Application | LED |
| Body dimensions | 219x63x35.5mm |
| Output voltage | 48V DC |
| Additional functions | active PFC, Smart Timer Dimming |
| Efficiency | 90% |
| Number of outputs | 1 |