Power supply: switched-mode; LED; 239.82W; 42VDC; 39÷45VDC; IP65
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
ELG-240-42AB-3Y
Manufacturer: MEAN WELL
Manufacturer code: ELG-240-42AB-3Y
Product downloads
Specification for Power supply: switched-mode; LED; 239.82W; 42VDC; 39÷45VDC; IP65
| Output current | 2.86...5.71A |
| Supply voltage | 100...305V AC, 142...431V DC |
| Power | 239.82W |
| Operating temperature | -40...90°C |
| IP rating | IP65 |
| Protection | overheating, anti-overload, anti-overvoltage, short circuit protection |
| Type of power supply | switched-mode |
| Series | ELG-240 |
| Application | LED |
| Body dimensions | 244x7.1x37.5mm |
| Output voltage | 42V DC |
| Additional functions | active PFC, adjustable output voltage and current level, dimming function 0-10V DC, PWM controlled dimming function, resistance dimming function |
| Efficiency | 92.5% |
| Number of outputs | 1 |