Power supply: switched-mode; LED; 239.4W; 86÷171VDC; 1.4A; IP67
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
ELG-240-C1400D23Y
Manufacturer: MEAN WELL
Manufacturer code: ELG-240-C1400D23Y
Product downloads
Specification for Power supply: switched-mode; LED; 239.4W; 86÷171VDC; 1.4A; IP67
| Output current | 1.4A |
| Supply voltage | 100...305V AC, 142...431V DC |
| Power | 239.4W |
| Operating temperature | -40...85°C |
| IP rating | IP67 |
| Protection | overheating, anti-overvoltage, short circuit protection |
| Type of power supply | switched-mode |
| Series | ELG-C |
| Application | LED |
| Body dimensions | 244x71x37.5mm |
| Output voltage | 86...171V DC |
| Additional functions | active PFC, Smart Timer Dimming |
| Efficiency | 93% |
| Number of outputs | 1 |