Power supply: switched-mode; LED; 239.75W; 69÷137VDC; 1750mA; IP67
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
ELG-240-C1750B
Manufacturer: MEAN WELL
Manufacturer code: ELG-240-C1750B
Product downloads
Specification for Power supply: switched-mode; LED; 239.75W; 69÷137VDC; 1750mA; IP67
| Output current | 1.75A |
| Supply voltage | 100...305V AC, 142...431V DC |
| Power | 240W |
| Operating temperature | -40...85°C |
| IP rating | IP67 |
| Protection | overheating, anti-overvoltage, short circuit protection |
| Type of power supply | switched-mode |
| Application | LED |
| Body dimensions | 244x71x37.5mm |
| Output voltage | 69...137V DC |
| Additional functions | active PFC, dimming function 0-10V DC, PWM controlled dimming function, resistance dimming function |
| Efficiency | 93% |
| Number of outputs | 1 |